Panadol Extra 500mg/65mg x 12 Comprimate filmate
Producator: GLAXOSMITHKLINE
Acest produs nu mai face parte din oferta farmacia-viridis.ro.
Indicatii:
Panadol Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara-moderata.
Panadol Extra calmeaza rapid si eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinti, inclusiv cele aparute dupa efectuarea unor proceduri stomatologice/extractii dentare, durerile musculare, durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare - inclusiv cele din osteoartrita si boli reumatice, durerile in gat, febra si durerea postvaccinala.
Inlatura, de asemenea, durerea si disconfortul din raceala si gripa si scade febra.
Contraindicatii:
- aveti hipersensibilitate (alergie) la paracetamol, cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului;
Compozitie:
- Substantele active sunt paracetamolul si cafeina. Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg si cafeina 65 mg.
- Celelalte componente sunt:
Nucleu: amidon pregelatinizat, polividona K-25, carbonat de calciu, crospovidona, metilparahidroxibenzoat de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoat de sodiu (E 215), propilparahidroxibenzoat de sodiu (E 217), acid alginic, stearat de magneziu, ceara Carnauba, apa purificata;
Film Opadry White YS-1-7003: dioxid de titan (E 171), hipromeloza, macrogol 400, polisorbat 80.
Mod de administrare:
Panadol Extra comprimate filmate se administreaza numai pe cale orala.
Adulti (inclusiv varstnici) si adolescenti peste 12 ani
Doza recomandata este de 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore.
Doza zilnica maxima pentru adulti este 4000 mg paracetamol/520 mg cafeina (8 comprimate filmate).
Nu luati mai mult de 8 comprimate in decurs de 24 de ore.
Acest medicament nu este recomandat copiilor mai mici de 12 ani.
Precautii:
- daca suferiti de afectiuni ale rinichilor sau ficatului.
Datorita prezentei cafeinei, medicamentul se va utiliza cu prudenta la pacientii cu afectiuni cardiovasculare (de exemplu hipertensiune arteriala, aritmii). De asemenea, produsul nu se administreaza seara (risc de aparitie a insomniei).
Nu depasiti dozele recomandate.
Nu va fi administrat pe o perioada mai mare de 3 zile, fara consult medical.
Nu utilizati Panadol Extra concomitent cu alte produse care contin paracetamol.
Daca manifestarile persista, solicitati consult medical.
Este interzis consumul de bauturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.
Va rugam sa informati medicul daca oricare din situatiile mai sus mentionate sunt valabile sau au fost valabile pentru dumneavoastra.
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala:
- metoclopramid, domperidona (folosite în tratamentul starilor de greata si varsaturilor) sau colestiramina (pentru tratamentul hipercolesterolemiei);
- anticoagulante (cumarinice sau warfarina) si aveti nevoie zilnic de un analgezic pentru o perioada lunga de timp, puteti utiliza ocazional Panadol Extra;
- barbiturice (somnifere);
- antidepresive triciclice;
- anticonvulsivante;
- contraceptive orale.
La pacientii cu alcoolism cronic exista risc de hepatotoxicitate in cazul administrarii prelungite in doze mari de paracetamol.
Acest medicament contine cafeina. Evitati sa consumati prea multe bauturi care contin cafeina (de ex. ceai negru, cafea si bauturi energizante cu cafeina) cand utilizati Panadol Extra. O doza mare de cafeina poate duce la tulburari ale somnului, agitatie si o senzatie neplacuta in zona pieptului datorita batailor rapide ale inimii (palpitatii).
Sarcina:
Panadol Extra nu se va administra in timpul sarcinii.
Evitati sa utilizati Panadol Extra in timpul alaptarii.
Reactii adverse:
Ca toate medicamentele, Panadol Extra poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Incetati sa mai luati Panadol Extra si consultati medicul daca observati urmatoarele reactii adverse ale paracetamolului care sunt foarte rare, dar pot aparea:
- reactii alergice cum ar fi iritatii cutanate, uneori cu probleme respiratorii sau tumefactie la nivelul buzelor, a limbii, a gatului sau a fetei;
- iritatie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
- vanataie inexplicabila sau sangerare neasteptata;
- daca anterior ati avut dificultati de respiratie când ati luat acid acetilsalicilic (aspirina) sau alte antiinflamatoare nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament.
Consumul excesiv de ceai sau de cafea in timpul administrarii Panadol Extra poate produce iritabilitate sau agitatie, datorita consumului crescut de cafeina.